Esittelyssä: Bloggarin kotona, Hartman Koti

KOTI Hartman Kodin yksilöllinen ratkaisu, huoneistoala 200,5m2 kerrosala 236m2, pohjakuva artikkelin lopussa

Kapean tien päässä, metsän laidassa odottaa meitä maisemaan kauniisti sulautuva omakotitalo, tämän perheen toteutunut unelma. Arkisin koti täyttyy elämästä. Luistimia etsitään, eväitä valmistetaan ja läksyjä kuulustellaan pitkän keittiönpöydän ääressä. Kuvausaamuna koti on kuitenkin rauhallinen, kun saavumme keskipäivän auringon aikaan kameroinemme ovensuuhun. Oven avaa meille Ride, suositun Metsolassa-blogin kirjoittaja sylissään perheen pienimmäinen.


Perhe haaveili omakotitalosta ja oli valmistautunut harttiapankkirakentamiseen. Heille parhaaksi talotoimittajaksi valikoitui Hartman Koti, talovalmistaja, jolta oli mahdollisuus saada juuri omien tarpeiden mukainen, yksilöllisesti suunniteltu koti. Talon pohjapiirrustusta mietittiin tarkasti sopivaksi isolle perheelle. Pienillä muutoksilla talovalmistajalta löytyi jo valmiiksi perheen tarpeisiin loistavasti sopiva ratkaisu.
Hartman Kodilta saa toimituksen muuttovalmiista sisustetusta kodista pelkkään tavarantoimitukseen tontille. Riden perhe valitsi jälkimmäisen vaihtoehdon ja valmistautui mittavaan rakennusprojektiin.
Perhe sopi Hartman Kodin kanssa tavarantoimituksesta, jonka jälkeen tavarat saapuivat tontille aina oikeaan aikaan. Perustusten materiaalit toimitti talotehdas ja tekemisen hoiti talon isäntä yhdessä veljensä kanssa. -Otimme tavarantoimituksen sisältä levypinnalle asti ja ulkopuolen tavarat kaikkineen, myös terassit kuuluivat kauppaan Ride kertoilee.
Seuraava vuosi painettiin työtä armotta. Puut kaadettin tontilta kesällä 2011 ja 2012 kesän alkaessa pääsi perhe muuttamaan uuteen kotiin. Budjetti suunniteltiin jo ennen projektin aloittamista tarkkaan ja sisustusmateriaalien kilpailutukset hoidettiin perusteellisesti. Tämän ansiosta budjetissa pysyttiin koko rakennusajan.




-Rakentaminen sujui odotusten mukaisesti, vaikka naisväkeä vaivasikin malttamattomuus hetkittäin, Ride nauraa. Loppuvaiheen viimeistelytöihin täytyy malttaa varata aikaa hän muistuttaa.
Kodin neliöt on käytetty tehokkaasti unohtamatta väljyyttä ja ilmavuutta. Alakerran huonekorkeus 2,80 metriä lisää avaruudentunnetta entisestään. Isosta eteisestä on kulku luontevasti sekä olohuone-keittiöön, että kodinhoitotiloihin.







Kaikki perheen makuuhuoneet ja leikkitilat sijaitsevat yläkerrassa, joka rauhoittaa alakerran muulle oleskelulle. Ison olohuoneen katseenvangitsija on mustaksi maalatun takan lisäksi Virpi Mäkisen taideteos. Alakerran lattiat ovat kauttaaltaan Upofloorin valkomattalakattua tammiparkettia.
Tässä kodissa muitakin upeita harkittuja yksityiskohtia riittää. Persoonallinen sisustus on muodostunut iloisesta sekoituksesta designia, kirpparilöytöjä, rentoa asennetta ja taidetta.







– Tykkään persoonallisista kodeista, elämän kerroksellisuus saa näkyä. Rakastan kirppareita ja designia, väriä lastenhuoneissa ja rauhallisuutta yleisissä tiloissa. Kotimme on sopivasti skandinaavinen Ride kertoilee.
Vanhat huonekalut tekevät sisustuksesta rennon ja sympaattisen






Keittiöön on saatu upotettua paljon kaappitilaa. Keittiönkalusteet ovat Mikant-keittiöiden valikoimista. -Tykkään erityisen paljon keittiön ikkunallisesta terassille avautuvasta ovesta, samoin kuin yläkerrassa parvekkeelle menevistä ovista.
Valoisasta keittiöstä voi kesällä siirtyä aamukahville terassille





Yläkertaa voisi luonnehtia iloisen huolettomaksi. Isossa aulatilassa mahtuu touhuamaan useampi kerrallaan. Ihastuttavia yksityiskohtia täälläkin riittää. Valkoiset lattiamatot ovat valoisat ja helppohoitoiset ja huoneet tilavia. Jokainen huone on saanut piristyksekseen joko tapetin tai räväkän seinämaalin.





- Sänky on itse vanerista nikkaroitu






Perhe muistuttaa tulevia rakentajia huolellisesta etukäteissuunnittelusta, hyvin suunniteltu on puoliksi tehty!


Valmistaja: Hartman Koti
Runkomateriaali: Puu
Arkkitehtisuunnittelu: Niina Kuusisto
LVI-suunnittelu: Paikallinen pienyritys
Perustukset: Sisältyivät talopakettiin
Ulkoseinämaali: Talo odottaa valkoista ulkoseinämaalia
Ikkunat: Alavus Ikkunat, sisältyivät pakettiin
Vesikattorakenteet: Ruukin pelti, Classic RH 23
Lämmitysjärjestelmä: Vesikiertoinen lattialämmitys sähköllä, lisälämmityksenä vesikiertoinen takka/leivinuuni.
Lattiat: Alakerran parketti Upofloorin valkolakattu tammi, kodinhoitohuone ja märkätilat mustaksi maalattu hiertoepoksi
Seinäpinnat: Pääosin maalattuja, pari tehosteseinää yläkerrassa, tapetit Ferm Living ja Sandudd
Kiintokalusteet: Keittö ja Khh Mikant keittiöt, vessojen ja pesuhuoneen kalusteet Ikea
Tulisija: Kermansaven Jouni, maalattu itse mustaksi
Yhteistyössä

Comments
Ihanan näköinen koti! Uutta, vanhaa ja designea, Vau! 🙂
Kaunis ja tasapainoinen sisustus!
Valoisa ja kaunis koti
Voi kuinka kauniita kuvia!
Todella kaunis skandinaavinen kokonaisuus!!!!
Tosi ihana koti ja tykkäsin tosi paljon kuvista. On mukava nähdä kokonaisten huoneiden sisustuksia.
Aivan ihana koti ja kauniit kuvat!
Hieno koti ja kuvat ihania!
Kaunis koti! Tilaratkaisut vaikuttivat oikein toimivilta isolle perheelle.
Tämä pohjapiirros on jätettävä hautumaan… 🙂
Kaunis ja mielenkiintoinen koti! Ihana lattia kodinhoitohuoneessa.
Mikä on tuo paperipussissa oleva kukka?:)
Paperipussissa on Oliivipuu! 🙂
Aivan ihana koti! Raikas, valoisa ja täynnä persoonallisia ratkaisuja.
Kivan näköiset yläkerran portaat. Mistähän firmasta? Onko ollu tykätyt/ nitiseekö, natiseeko? 🙂
Hei Saaga!
Kiitos mielenkiinnosta portaita kohtaan! Portaat ovat juuri sellaiset kuin halusimme. Tykkäämme niiden ajattomasta ilmeestä. Nämä eivät nitise, naitse eivätkä heilu 🙂 Kokosimme mieleisen paletin ja portaat meille toimitti Tähtiporras. Olemme todella tyytyväisiä valintaamme!
Kiitos Ride! Teillä kaunis koti muutenkin! Juurikin kävin ekakertaa blogissasi. Miten en ole aikaisemmin ymmärtänyt sinne mennä.. 🙂
Heips, onko tietoa miten toimii käytännössä tuo hiertoepoksi kosteissa tiloissa/tiedätkö onko minkä hintaista? 🙂
Selvitelläänpäs! 🙂
Moikka, Tietääkö kukaan mikä tuo valkoinen kirjahylly on (metallinen lanka kannatin)?
Moi Kemu! Selvittelen asian, ole kuulolla! 🙂
Mahtavaa. Kiitos!